W dniu dzisiejszym wszystkie pakiety hostingowe otrzymały wsparcie dla TLS v1.3. TLS 1.3 to kolejny krok w kwestii polepszenia bezpieczeństwa oraz szybkości działania sieci - w tym wczytywania się stron internetowych. Prace nad nową wersją protokołu trwały ponad 8 lat, ale warto było czekać tylko ze względu na rezultaty.

Poprawa szybkości

TLS i połączenia szyfrowane zawsze dodawały niewielkie spowolnienie ogólne, jeśli chodzi o szybkość ładowania stron, ale także ogólne działanie sieci. Wprowadzenie protokołu HTTP/2 zdecydowanie pomogło w rozwiązaniu tego problemu, ale TLS 1.3 pomaga jeszcze bardziej przyspieszyć dzięki nowym funkcjonalnościom jakie oferuje.

Zwiększone bezpieczeństwo

Jednym z większych problemów TLS 1.2, jest fakt, iż bez odpowiedniej konfiguracji ze strony administratora, usługi sieciowe mogą być narażone na różne podatności. W TLS 1.3 zostały one usunięte, jak i wprowadzone nowe zabezpieczenia.

Wsparcie przeglądarek

TLS 1.3 jest już wspierany od pewnego czasu przez najpopularniejsze przeglądarki. Chrome wspiera go od wersji 65 (od 70 w wersji finalnej), Firefox od 52 uwzględniając wersję Quantum, Microsoft Edge od wersji 73. Dodatkowo wsparcie dla TLS 1.3 jest domyślnie włączone w Safari od wersji 12.1, na macOS od wersji 10.14.4Poniedziałek, Luty 24, 2020

« Wróć