Już od dłuższego czasu pula dostępnych adresów IPv4 w RIPE, europejskiej agencji zarządzającej adresami IP, jest prawie pusta. Z tego powodu RIPE zaprzestała przydzielania sieci IPv4. Wzrosło również zapotrzebowanie na adresy IPv4. W związku z tą sytuacją istnieje obecnie szybko rozwijający się rynek handlu adresami IPv4 z wieloma aktywnymi brokerami.

Na przykład na stronie ipv4.global użytkownicy mogą kupować sieci IPv4 i przekazywać je do RIPE, niezależnie od agencji zarządzającej, która jest odpowiedzialna za administrowanie adresem IPv4. Podaż i popyt decydują o cenie u brokerów IPv4, dlatego ceny wzrosły niebotycznie.

Bardzo staraliśmy się nie przenosić tych wyższych cen na naszych klientów i do tej pory akceptowaliśmy straty ekonomiczne. Jednak ceny wzrosły tak drastycznie, że nie możemy już tego robić. Musimy niestety podnieść nasze ceny.

Od 2 sierpnia 2021 r. w przypadku nowych zamówień na dodatkowe adresy IPv4 będzie obowiązywała opłata instalacyjna. Wzrośnie również miesięczna cena za nowe i istniejące dodatkowe adresy IPv4.Piątek, Lipiec 30, 2021

« Wróć