Jak włączyć i skonfigurować usługę Cloudflare?

Cloudflare to usługa, która oferuje nam CDN (Content Delivery Network) oraz serwery DNS. Na wielu serwerach na świecie przechowywana jest kopia plików strony internetowej. Przyspiesza to czas ładowania się naszej strony internetowej poprzez automatyczną optymalizację kodu strony.

Dodatkowo użytkownik łączy się zawsze z najbliższym jemu serwerem Cloudflare, a nie tym gdzie umieszczone są obecnie pliki strony. Dzięki temu klienci odwiedzający stronę np. z USA zostaną połączeni z serwerami np. w Chicago, aby uzyskać jak najszybszy dostęp do www.

Podstawowa wersja Cloudflare jest dostępna całkowicie za darmo. I w tym poradniku opiszemy, jak ją uruchomić dla konkretnej domeny.

Na sam początek

Zanim przejdziemy do dalszej konfiguracji musimy pamiętać, że Cloudflare działa tylko i wyłącznie dla domen pierwszego poziomu. Oznacza to, że usługę skonfigurujemy jedynie dla adresów głównych, np. przykladowadomena.pl, domena.pl itp. O tym fakcie poinformuje nas sam Cloudflare, podczas dodawania nowej domeny do konta.

Kiedy zdecydujemy się już na konkretną domenę, warto wpierw zweryfikować obsługę poczty w naszej strefie DNS.

Ustawienia rekordów MX dla poczty

Rekordy MX w strefie DNS, służą kierowaniu poczty na odpowiednie serwery. Przed przepięciem zalecamy je zmienić, aby poczta działała cały czas poprawnie. Spowodowane jest to tym, że w domyślnej konfiguracji rekord MX kieruje na domenę główną. Po włączeniu usługi Cloudflare, rekord A dla głównej domeny otrzyma nowe IP lub zostanie przekształcony w CNAME dla nowej domeny, w efekcie czego poczta przestanie działać poprawnie. Aby uniknąć takiej sytuacji poniżej podajemy opis co trzeba zmienić

W cPanelu przechodzimy do sekcji Domeny -> Zone Editor.

cPanel - sekcja Domeny

Wybieramy domenę, którą chcemy zmodyfikować i klikamy Zarządzaj.

cPanel - sekcja Zone Editor
Otworzy nam się strefa naszej domeny.

cPanel - sekcja Zone Editor, rekordy domeny

Przy pozycji mail.naszadomena.pl klikamy Edytuj i zmieniamy z rekordu CNAME na rekord A. Jako adres IP podajemy obecny adres IP naszej domeny głównej.

cPanel - sekcja Zone Editor, rekord MX

Następnie musimy edytować rekord MX dla naszej domeny głównej. W polu Miejsce docelowe wpisujemy wcześniej edytowany adres mail.naszadomena.pl i zapisujemy.

cPanel - sekcja Zone Editor, rekord MX

Tak to powinno wyglądać finalnie (przykładowa konfiguracja):

cPanel - sekcja Zone Editor, rekord MX

Analogiczną zmianę nazwy domeny serwera poczty, trzeba będzie wprowadzić w konfiguracji wszelkiego typu klientów pocztowych, czy urządzeń mobilnych z jakich się korzysta.

Konfiguracja główna usługi Cloudflare

Aby móc włączyć ją na naszym koncie hostingowym, logujemy się do cPanelu i przechodzimy do sekcji Oprogramowanie. Klikamy w ikonkę Cloudflare.

cPanel - sekcja Oprogramowanie

Pojawi nam się okno z opcją rejestracji lub logowania. Klikamy w odpowiednie dla nas miejsce.

cPanel - sekcja Cloudflare

Po stworzeniu lub zalogowaniu się będziemy mogli wybrać domenę, którą chcemy umieścić na serwerach Cloudflare. Poniżej wyświetli nam się podgląd domeny. Na samym dole mamy dwa przyciski: Provision Domain with CNAME Setup oraz Provision Domain with Full Zone Setup. Plany różnią się od siebie tym, że w pierwszym delegujemy konkretny rekord, a w drugim delegujemy całą strefę DNS do Cloudflare. Poniżej rozpisujemy jak to wygląda w praktyce.


Provision Domain with Full Zone Setup

Wciskamy przycisk Provision Domain with Full Zone Setup.

cPanel - sekcja Cloudflare

Po krótkim sprawdzeniu domeny, Cloudflare wyświetli nam nasza aktualną strefę. Do tego otrzymamy informację, na jakie serwery DNS musimy przepiąć naszą domenę.

Logujemy się do naszego panelu klienta i przechodzimy do sekcji Domeny -> Szczegóły -> Konfiguracja serwerów DNS. W dwóch pierwszych polach wpisujemy otrzymane adresy serwerów DNS.


Panel Klienta - domeny - ustawienia DNS

Teraz wracamy do naszej konfiguracji. Odświeżamy i widzimy napis Pending.
cPanel - sekcja Cloudflare

Po dłuższym odczekaniu Use Cloudflare przy domenie powinien się zmienić z pending na active. Tym samym nasza strefa DNS została skopiowana na DNSy Cloudflare.

cPanel - sekcja Cloudflare

Od teraz możemy zarządzać poszczególnymi rekordami, czy mają one przechodzić sprawdzenie w Cloudflare czy działać po staremu.

Provision Domain with CNAME Setup

Wciskamy przycisk Provision Domain with CNAME Setup.

cPanel - sekcja Cloudflare

Po chwili zobaczymy naszą strefę DNS, jednakże z tylko dwoma zmienionymi rekordami. Będą to rekord główny domeny oraz subdomena www.

cPanel - sekcja Cloudflare

Powinno to wyglądać tak, jak w poniższym przykładzie

  • CNAME naszadomena.pl cloudflare-resolve-to.naszadomena.pl
  • CNAME www.naszadomena.pl cloudflare-resolve-to.www.naszadomena.p


Ustawienia Cloudflare

W zakładce Settings mamy różnego rodzaju ustawienia. Warto się bliżej przyjrzeć, aczkolwiek domyślne ustawienia powinny być dobre dla każdego.

cPanel - sekcja Cloudflare

W zakładce Home jest kilka przydatnych ustawień. Szczególnie opcja Purge Cache, która przyda się w momencie, kiedy dokonamy jakiś większych zmian na stronie. A chcemy, aby serwery Cloudflare szybciej odświeżyły zawartość.

cPanel - sekcja Cloudflare

cloudflare, domena, dns


 Drukuj